Myopatie jsou onemocnění postihující primárně kosterní svalstvo. Hlavním klinickým obrazem je obvykle svalová slabost, ztuhlost nebo bolest svalů. Onemocnění ovlivňuje strukturu nebo funkci svalu.
Myopatie není jen PSSM
PSSM1 je polysacharidová střádací myopatie. Jedná se o metabolické onemocnění charakterizované zvýšeným ukládáním glykogenu a polysacharidů ve svalech. PSSM1 je známým strašákem pro majitele koní, ale jedná se jen jednou z mnoha myopatií, které se mohou u koní objevit.
Myopatie mohou být způsobeny různými faktory a mohou se projevit kdykoliv během života koně. Jejich původ může být ve vnějších vlivech, může být dán stavem koně nebo může být genetického rázu.
- Vnější vlivy zahrnují počasí, výživu, fyzické zatížení, otravy nebo stájový management.
- Stav koně představuje například věk, kondice či březost konkrétního jedince.
- Genetická predispozice představuje jeden z důležitých faktorů rozvoje PSSM1 a MIM (dříve PSSM2). Určitá plemena, jako jsou například quarter horse, paint horse, appaloosa, anglický plnokrevník a polokrevník a některá chladnokrevná plemena, mají k PSSM1 častější genetické predispozice než plemena jiná.
Obecné příznaky myopatií?
Obecným příznakem je celková ztuhlost těla nebo jednotlivých svalových partií. Kůň potřebuje výrazně delší čas na rozehřátí a rozhýbání. Objevují se problémy s nacváláním, vypadávání ze cvalu či celkově problémy s pohybem od zadních nohou. Svaly mohou být bolestivé na dotek. Může se objevit změna v chování, neochota k sedlání, čištění, případná agresivita.
- celková ztuhlost těla nebo jednotlivých partií
- nevysvětlitelná neochota k pohybu, špatný cval či pohyb zadních nohou
- zhoršené nasvalení zadních nohou a horní linie, případně úbytek svalů v těchto partiích
- lokální atrofie ve svalech v podobě malých dolíčků
- křeče a svalový třes
- zadýchávání se při práci, nadměrné pocení
- kulhání bez zjevné příčiny
- celková citlivost, bolestivost na dotek, jakoby kolikové bolesti, koně si stoupají do postoje na močení, aniž by močili
Diagnostika
Při myopatii se zvyšují hodnoty svalových enzymů v krvi – především kreatininkinázy (CK) a aspartátaminotransferázy (AST).
U negeneticky podmíněných myopatií je zpravidla těžší najít příčinu. Při akutním záchvatu je možné provést biopsii svalu, která nám potvrdí strukturní změnu svalu.
U podezření na geneticky podmíněnou myopatii je vhodné koně testovat pomocí DNA testů, kdy lze přímo prokázat zodpovědnou mutaci PSSM1 v genotypu (genu GYS1). Je známo asi 20 plemen, která touto mutací trpí, mutaci mohou nést i kříženci s těmito plemeny.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.